info@ongoren.av.tr
Meşrutiyet Cad. Ersoy İş Merkezi No:102/11-12 Kat:5 Beyoğlu 34420 İSTANBUL / TÜRKİYE

Türk Vatandaşlığı Kazanma

https://ongoren.av.tr/wp-content/uploads/2022/01/turk-vatandasligi-kazanma.jpg

Türk Vatandaşlığı Kazanma

Öngören&Karali Partners

Hukuk büromuz akademisyen ve uzman avukat kadrosuyla, Türk vatandaşlığı kazanma sürecinde profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Türkiye’de gayrimenkul satın alma ve yatırım yoluyla Türk vatandaşlığını kazanma hakkındaki yasal düzenlemelerle yabancıların Türk vatandaşlığını elde etmesi kolaylaştırılmıştır. Aşağıda paylaşmış olduğum detaylar nezdinde genel kurallara yönelik bilgi edinebilirsiniz.

Avukatlarımızla İletişim Kurun!

Türk Vatandaşlığı Kazanma Genel Kural ve Mevzuatlar

Türk Vatandaşlığı Kazanma İçin Genel Kurallar
 • En az 500.000 ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımı getiren yabancılar veya
 • Satın alma tarihinden itibaren üç yıl içinde satmamak şartıyla, en az 400.000 ABD Doları değerinde taşınmaz mal satın almış olanlar veya
 • Türk bankalarına, üç yıl süreyle çekilmemesi şartıyla asgari 500.000 ABD doları yatıranlar, Türk vatandaşlığı kazanabileceklerdir. Bunun yanında, en az 50 kişilik işçi kapasitesi olan işletmeye sahip olan yabancı da Türk vatandaşlığı kazanmaya hak kazanacaktır.
Sabit Sermaye Yatırımıyla Türk Vatandaşlığına Hak Kazanma

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 500.000 ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımı yaptığı belirlenen yabancılara, Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı verilebilecektir. İlgili yasal düzenlemeler uyarınca, 500.000 ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımına dayalı vatandaşlık talep eden yabancıların vatandaşlık başvurular, gerekli belgelerle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yazılı olarak yapılacaktır (yatırım bilgi formu, ticaret ortaklık yapısını gösteren sicil gazetesi, özel amaçlı rapor, yabancı yatırımın doğrudan şirket sermayesine aktarıldığının kanıtı vb.). İlerleyen yıllarda yapılacak başvurular için sabit sermaye gideri hesaplanırken, son 3 yılda yapılan harcamalar dikkate alınacaktır. Hâlihazırda mevcut olan bir yatırıma ek, sabit sermaye yatırımı yapılması durumunda, ek yatırımın başlangıcından itibaren sabit sermaye yatırımı miktarındaki artış dikkate alınacaktır.

Gayrimenkul Yatırımıyla Türk Vatandaşlığına Hak Kazanma

Sabit sermaye yatırımının yanı sıra; yabancıların, üç yıl boyunca satılmaması koşuluyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen ve tapu senediyle belgelenebilen asgari 400.000$‘lık taşınmaz mal satın aldığı takdirde, Türk vatandaşlığı elde etmeleri de mümkündür.

Bu kapsamda;

 1. Taşınmaz mal satışı için; başvuruda bildirilen tutarın belirlenebilmesi amacıyla; Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme firmaları tarafından Sermaye Piyasası Kurulu değerleme standartlarına uygun bir taşınmaz değerleme raporu hazırlanması gerekmektedir.
 2. Taşınmazın piyasa rayiç değerini gösteren değerleme raporundaki bedelin ABD doları cinsinden değeri, tespitin yapıldığı tarihteki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan efektif satış kuru veya çapraz kurlar üzerinden hesaplanacaktır.
 3. Taşınmazı satın alan yabancı; bu taşınmaz malı Türk vatandaşlığının kazanılması amacıyla satın alması sebebiyle 3 yıl süre satmayacağını kabul ve beyan edecektir.
 4. Yabancı adına tapu tescili, bütün bu prosedürün tamamlanmasından sonra yapılacaktır.
Türk Vatandaşlığı Kazanma Genel Bilgilendirme

Tüm yatırım türleri zaman dilimi 3 yıldır. Yönetmelikte belirtilen tüm şartları yerine getiren yabancı ile birlikte varsa eşi ve 18 yaşın altındaki tüm çocukları Türk Vatandaşlığı kazanacak olup ömür boyu Türk vatandaşı olarak kalacak ve ayrıca sonradan doğacak çocukları da Türk vatandaşı olarak dünyaya gelecektir. Yanlış veya yanıltıcı belgelerle başvuran adayların vatandaşlık başvuruları askıya alınacak ve tüm kriterleri yerine getirmiş olsalar bile başka başvuruları dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle, başvuru ve değerlendirme sürecinde danışmanlık alınması önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye’de bir ev satın alan yabancı, hem kendisi hem de ailesi için belirli süreler için uzatılan oturma iznine de hak kazanmaktadır.

Bu oturma izni ile yabancıların çocukları Türkiye’de eğitim alma hakkında sahip olmakta ve ayrıca oturma iznine sahip yabancıların iş bulması ve firmaların yabancılar için çalışma izni alması kolay hale gelmektedir.

Tüm bu süreçte; gayrimenkul hukuku konusunda uzmanlaşmış olan Hukuk Büromuzla çalıştığınızda deneyimlerimiz sonucu vatandaşlık alma süreçlerini kısalacak ve taşınmaz satın alma ve yatırım açısından hukuki işlemlerin güvenliği sağlanmış olacaktır.

BİZİMLE İLETİŞME GEÇMEK İÇİNDanışma Hattını arayabilir Veya da iletişim formunu kullanabilirsiniz

Uzmanlarımıza Danışın

  Gayrimenkul ve İnşaat<strong> Hukuku</strong>

  Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku

  Gayrimenkul ve inşaat hukuku süreçlerinin tamamında uzman kadromuzla profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktayız.
  Kentsel Dönüşüm<strong> Danışmanlığı</strong>

  Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı

  Kentsel dönüşüm sürecine dahil olan, eskiyen bina, site be daire sahiplerine profesyonel kentsel dönüşüm danışmanlığı sunmaktayız.
  Türk Vatandaşlığı<strong> Kazanma ve Danışmanlık</strong>

  Türk Vatandaşlığı Kazanma ve Danışmanlık

  Türk vatandaşlığı kazanma yolunda karşılaşabileceğiniz tüm süreçlerde profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyoruz.
  https://ongoren.av.tr/wp-content/uploads/2021/11/ongoren-karali-hukuk-burosu-logo-default.png
  Meşrutiyet Cad. Ersoy İş Merkezi No:102/11-12 Kat:5 Beyoğlu 34420 İSTANBUL / TÜRKİYE
  +90 212 292 56 23
  info@ongoren.av.tr

  Takip Et:

  BİZE ULAŞIN

  © 2021 Öngören & Karali Hukuk Bürosu. Her hakkı saklıdır.

  AVUKATLARIMIZA DANIŞIN! Akademisyen ve uzman uzman avukat kadrosu ile bilimsel görüşler ışığında davaları yürütmekteyiz.    
  HEMEN ARA
  close-image
  HEMEN ARA